علائم خرابی بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ یا weel bearing قسمت اصلی مجموعه چرخ می باشد که چرخ را به محور متصل می کند. این قطعه مجموعه ای از گلوله های استیل یا مخروطی شکل است که توسط یک حلقه فلزی به هم چسبیده اند.

بلبرینگ چرخ با تاثیر کاهش اصطحکاک و کارکرد روان ماشین در جاده برای عملکرد مناسب خودرو ، توپی ، لاستیک و چرخ ضروری است.

آنها به چرخها کمک می کنند تا سریع ، روان و با کمی اصطکاک بچرخند تا سرعت مناسب را داشته باشند و به راحتی حرکت کنند. از این قطعات در انواع اتومبیل ها ، کامیون ها ، سدان ها ، کوپه ها ، دوچرخه ها و هواپیماها استفاده می شود.

بلبرینگ ها روی یک محور فلزی قرار دارند و محکم در داخل توپی چرخ که یک قطعه توخالی از فلز در مرکز چرخ است، قرار می گیرند. توپی وظیفه نگه داشتن پیچ و مهره هایی را دارد که برای اتصال لاستیک روی چرخ استفاده می کنید.
بلبرینگ چرخ چگونه عمل می کند

نحوه عملکرد
انواع صداهای بلبرینگ چرخ خراب

اگر احتمال می دهید بلبرینگ چرخ آسیب دیده است یا می دانید که آنها آسیب دیده اند و باعث ایجاد صدا می شوند ، برای اطمینان از آن، باید وسیله نقلیه را رانندگی کنید تا متوجه شوید چه زمانی صدا می آید و چه نوع صدایی است.

در اینجا چند راهنمایی است که می تواند به شما کمک کند منبع این مسئله پیدا کنید.
اول

هنگامی که پیچ و مهره در بلبرینگ چرخ شکسته یا آسیب دیده ممکن است سر و صدا بسیار ضعیف شروع شود و سپس با گذشت زمان با خراب شدن بیشتر آن ، صدانیز بیشتر می شود.

به نظر می رسد صدایی مشابه زمانی دارد که لاستیک های شما هنگام برخورد به یک زمین بسیار ناهموار در جاده هنگام رانندگی ایجاد می کنند .
دوم

هنگامی که در جاده با حداقل سرعتی در حدود 40 مایل در ساعت رانندگی می کنید ، ماشین را به آرامی به سمت دیگر حرکت دهید و وزن وسیله نقلیه را از یک طرف به طرف دیگر تغییر دهید.

با سرعت بالا از سمتی به سمت دیگر انحراف پیدا نکرده ، و فقط ماشین را به آرامی از طرفی به طرف دیگر انتقال دهید. دقت داشته باشید که در بلبرینگ چرخ سر و صدا بلندتر یا کمتر می شود.

اگر هنگام چرخش به یک سمت ، صدا بیشتر باشد ، بلبرینگ چرخ آسیب دیده ممکن است در آن طرف باشد ، و یا بالعکس.

اگر حس کردید که بلبرینگ های چرخ اتومبیل شما خراب شده اند ، ابتدا بررسی کنید که ایا لاستیک های شما در قسمت های خاصی فرسوده شده اند یا خیر. و ایا صدای متناوبی ایجاد میشود که با افزایش سرعت بلندتر شود.

این ساییدگی و نا همواری سطح لاستیک را می توان به علت های مختلفی همچون تراز نامناسب چرخ ، باد نامناسب لاستیک ، چرخ های نامتعادل و چرخ های خم یا شکسته نسبت داد.

تراز نامناسب چرخ می تواند ناشی از سیستم تعلیق باشد که طبق استاندارد مناسب سازنده تنظیم نشده است. در نتیجه الگوهای مختلفی از سایش نامنظم لاستیک و تراز چرخ ایجاد می شود.

برای تعمیرات مربوط به بلبرینگ چرخ بایستی به یک تعمیرگاه گیربکس خودرو مراجعه نمایید

پنج علامت خرابی بلبرینگ چرخ

برای تشخیص خرابی بلبرینگ چرخ خودرو ، علائم متداولی وجود دارد که می توانید در اتومبیل خود به دنبال آن باشید.
سایش ناهموار تایر

اولین علامت بد بودن بلبرینگ چرخ ، ساییدگی ناهموار لاستیک است. این می تواند باعث شود سایز لاستیک در مقایسه با سایر لاستیک های دیگر اتومبیل غیرطبیعی باشد.

در شرایط عادی که لاستیک های شما پس از استفاده طولانی مدت یا به دلیل شرایط خاص رانندگی فرسوده می شوند ، همه آنها از شرایط رانندگی یکسان و فرسودگی مشابهی بهره می برند. اگر لاستیک ها به طور یکنواخت فرسوده نشده باشند ، این امر می تواند به دلیل بد بودن بلبرینگ چرخ باشد.

علت مشکل می تواند دلایل دیگری همچون تراز نامناسب چرخ ، لاستیک نامتعادل و موارد دیگر شناخته می شوند ، بنابراین فرض نکنید که این مشکل حتما به دلیل خرابی بلبرینگ چرخ است ، مگر اینکه سایر علائم نیز در اتومبیل قابل رویت باشند.
سروصدا کردن

دومین علامت بد بودن بلبرینگ چرخ ، صدای سنگ زنی است. یک علامت شایع بلبرینگ چرخ خراب در اتومبیل شما این است که لاستیک های شما صدای بلند آسیاب از آنها می آید.
این صدای سنگ زنی هنگامی ایجاد می شود که بلبرینگهای چرخ روغنکاری و حرکات روان خود را از دست می دهند و در عوض در داخل بلبرینگ گرما و اصطکاک زیادی ایجاد می کنند.

وقتی این صدا را در اتومبیل خود می شنوید ، مانند این خواهد بود که دو قطعه فلز خرد شده به یکدیگر برخود می کنند. همچنین ممکن است این صدا را بجای اینکه از همه بلبرینگ های چرخ بشنوید ، از یکی از انها بشنوید. هنگامی که جهت خود را تغییر می دهید یا چرخش می کنید ، صدا بیشتر به چشم می آید.
لرزش فرمان

هنگامی که مشکل در بلبرینگ چرخ شمابیشتر شود ، فرمان شما شروع به لرزش می کند. هنگامی که با سرعت کم رانندگی می کنید متوجه این لرزش فرمان خواهید شد و با پا زدن روی پدال گاز و گازرسانی خودرو مشکل بیشتر می شود.

اگرچه ممکن است فکر کنید که این علامت باید با لاستیک های نامتعادل سر و کار داشته باشد ، اما ارتعاشات حاصل از تایر متعادل نابرابر در سرعت های بالا رخ می دهد.

در هر صورت باید وسیله نقلیه خود را به مکانیکی برسانید و از آنها بخواهید مشکل را تشخیص دهند.
کشیده شدن خودرو به یک سمت

اگر بلبرینگ چرخ خودرو خراب شده باشد، ممکن است تایر بلرزد و خودرو به همان سمتی که بلبرینگش خراب است کشیده شود. اغلب در این صورت بلبرینگ خراب، پوسیده و حفره دار شده است.

در واقع وقتی که بلبرینگ چرخ خودرو خراب شود، سطح آن زبر می شود. در این صورت مسیر غلطش همواری که برای محافظت از سطوح فلزی در مقابل خورندگی مواد شیمیایی مختلف و یا سایش استفاده می‌شود، وجود ندارد.

اگرچه این یک علامت از بد بودن روتورهای ترمز یا کالیپرهای ترمز است ، اما علت اصلی آن ممکن است خود بلبرینگ چرخ باشد ، که به دلیل میزان فرسایش در آن باعث خرابی تحمل چرخ شده است.
لق زدن و حرکت زیاد چرخ ها

برخلاف سایر علائم ، تشخیص این علامت ، لرزش بیش از حد چرخ ها دشوارتر است زیرا شما باید ماشین خود را روی بالابر هیدرولیکی قرار دهید یا هر دو چرخ را روی محور پایه های جک بلند کنید.

هنگامی که ماشین بلند شد ، یکی از چرخ های جلو را بگیرید و سعی کنید آن را به عقب و جلو حرکت دهید تا ببینید چرخ چه تعداد بازی یا حرکتی دارد. حالا این چرخش را در قسمت دیگر محور تکرار کنید.

اگر هنگام تکان دادن چرخ اتومبیل ، به عقب و جلو حرکت کند ، احتمالاً بلبرینگ چرخ شما خراب است. بلبرینگهای چرخ سالم به این معنی است که چرخ تقریباً هیچ لرزشی یا حرکت بیش از حدی ندارد.

برای برطرف کردن مشکل خرابی بلبرینگ چرخ خودرو خود ، کافیست فرم قرار داده شده را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند و از کارشناسی رایگان بهرمند شوید.

نوشته قبلی

هرزگرد چیست و چگونه کار می کند؟

نوشته بعدی

دانشنامه خودرو تسمه تایم چیست و عملکرد آن در خودرو چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی